2012 - Abeceda Zahrady

13.08.2012

Onoho léta jsem nejvíce času trávila s roční dcerkou v našem jabloňovém sadu kousek od Jičína, kde jsem v jeden moment na papírové kartičky zaznamenala jakési vzory inspirované dojmem z pozorování života mezi ovocnými stromy.

Abeceda zahrady

- 34  písmen či forem na kartičkách (Formát kartičky 10x5cm)

"Jazykem zahrady, oblíznuté a ochutnané pestíky i tykadélka drobných bytostí. Vniknuvší do mezipater a konstrukcí jejich těl pomocí představivosti. Pozorování bez potřeby úpravy vyjevených nezvratností na vrcholu toho léta 2012."

Příroda disponuje nepřebernou paletou forem a tvarů. V interakci s lidským vnímáním prostoru tak musí docházet k neustálému mezigalaktickému probuchování právě vzniknuvších galaxií. Sebemenší detail, který jsem kdy pozorovala, byl hoden okamžitého zpracování a vyzvednutí na nejvyšší piedestal fascinujícího designu. Mám pocit, že když si to uvědomuji, v ten moment se okraje těch galaxií mírně chvějí a perlí. Život je tak pestrý a bohatý jako je opojnosti ve víně, které se mění v šampaňské. Řetízky perliček navlečených jedna za druhou, jako ty momenty, které nemáme čas zachytit, a přesto se váží mezi sebou, prostupují se a zároveň se na povrchu rozplývají, zmizí. Probublávání a klokotání forem mezi formami, barev mezi barvami, vůní mezi vůněmi, člověka mezi lidmi, prolínání lidí mezi formami barev, tvarů a vůní jako známkami opojení. Snažíme se uchopit něco, co nejde uzavřít a navěky si ponechat. Vždy se to promění a nakonec zmizí, aby se na tom samém místě objevilo nečekaně nové a zářivé, které chvíli promlouvá, a my se cítíme býti více živými, než kdykoliv před tím.  

Ištabela Barela 2012

Fotografie z mých procházek lesem 2009-2012