2010 Fotografie - Ukrajina

09.09.2010

Ukrajina

V létě 2010 jsem se rozhodla jet, jako učitelka k Azovskému moři učit světské děti Matematiku. Když jsem tam tehdy nastupovala s kamarádkou do vlaku, nevěděla jsem, že pár dní před tím jsem otěhotněla. Bylo mi 29 let... Vlak jel z Olomouce do Kyjeva. Tam jsme přesedaly do přeplněného vlaku, který směřoval k Azovskému moři.

U Azovského moře, ubytovaná v kamionu hned vedle autodromu, jsem každé ráno brzy vstávala a odcházela do moře. Azovské moře je mělké, písčité a neuvěřitelně teplé, dokonce tam samovolně tryskají horké prameny přímo ze země.

Měsíce červenec a srpen bývají hodně teplé a slunečné, avšak jednou se nečekaně přihnala dešťová smšť. Popadaly stánky i stánek s cukrovou vatou. Vítr rozmetal jejich hliníkové konstrukce a najednou se ozvala hudba. Bylo to neuvěřitelné, znělo to, jako zvuky varhan. Vítr prostě foukal do rozbitých trubek a vydával tím melodii, která se prolínala s dešťovou smrští, jako barokní fuga.

Když jsme se vracely stejnou trasou na zpátek do České republiky. Udělaly jsme si přestávku, abychom navštívily Svatou Lavru v Kyjevě, hned u ní je podzemní pomník obětem hladomoru z 30. let dvacátého století. Ukrajina je neuvěřitelně plodná a výživná země.

 Kyjevskopečerská lávra je velký pravoslavný chrámový komplex, jedná se zároveň o významné centrum živé pravoslavné kultury. I když tam jdete kdykoliv neplánovaně, velmi pravděpodobně se budete moci zastavit na právěprobíhající mši. Já jsem tam měla silný zážitek, kdy jsem se účastnila společného dotýkání zvonu, který byl umístěn na nádvoří na obří dřevěné konstrukci. Zvon rozezněl přítomný pop a přihlížející postupně přicházeli k okraji zvonu, který byl ve výšce dospělého člověka a kladly na něj obě ruce. Rezonance obrovského zavěšeného bronzového kolosu vám tak vstoupila do celého těla. Vedle mne stály staré babičky se šátky na hlavách a tiše se modlily. Postupně se obvod zvonu zaplnil přiloženými dlaněmi. Celé tělo se mi rozechvělo zvukovou vibrací a s úderem srdce zvonu a jeho následném doznívání jsem v hloubi svého těla uslyšela ještě jeden drobný tlukot. Jakokdyby ve mne tlouklo srdíčko malého kolibříka. Když jsme se v parných srpnových dnech vrátily s kamarádkou na Moravu, hned po vystoupení z vlaku jsem jela na ultrazvuk, kde jsem zjistila, že jsem v 7. týdnu těhotenství. Dne 31.3.2011 se mi narodila dcera Jasmina Anna.

Verze One/ :

Verze Two/:

Verze three /: